Lajmet e Fundit

Dita e Pyllrojtësit – mbjellje e 2000 fidanëve në Hekal

kolazh komunikate hekal

Këtë fundjavë aksioni i mbjellve u zhvendos në Hekal, një nga ekonomitë pyjore më të dëmtuara nga zjarret e vitit të kaluar. 2000 fidanë pishe, dhuratë e GreenFarm, u mbollën për t’i rikthyer shpresën dhe gjelbërimin kësaj zone pikërisht në këtë ditë të shënuar për mjedisin dhe mirëmbajtjen e pyjeve. Mënyra më e mirë për të kremtuar 95 vjetorin e krijimit të Shërbimit Pyjor Shqiptar dhe ditën e pyllrojtësit.

Falenderojmë vullnetarët e aktivistët e Green Line AlbaniaEcovolisBike Club TiranaFakulteti i Veprimtarise Fizike dhe RekreacionitUniversiteti Bujqesor i Tiranes – Fakulteti i pyjeveStudenti TaekwondoKryqi Kuq ShqiptarQendra Stefan / The Stephen Center Restaurant dhe stafeve të Nj. Adm. Petrelë, Bërzhitë, Krrabë, të rinj e të reja që na u bashkuan në mbjelljen e fidanëve! Një falenderim i veçantë dhe për artistin e mirënjohur, Olen Cesari!

        Tiranë, 27 Janar 2018

Mbill pemën tënde të dashurisë!

26907185_10156129116741926_4324098339778957970_n

Këtë Shën Valentin bëni një dhuratë ndryshe për të dashurin tuaj! Tregoni dashurinë me një dhuratë afatgjatë që do të vazhdojë të rritet.

Celebroni dashurinë tuaj me mbjelljen e një peme. Le të jetë kjo pemë simbol i dashurisë, që lind si një filiz dhe rritet bashkë me të, ndërsa ne do t`ju mundësojmë një vend në rrethinat e Tiranës.

Bashkia Tiranë ju fton të mbillni pemën tuaj, duke i dhuruar kështu qytetit, shtëpisë sonë të përbashkët më shumë oksigjen, cilësi jete dhe dashuri.

Miqësia dhe dashuria janë degë të së njëjtës pemë, ato shkrihen me njëra-tjetrën dhe i falin trungut jetëgjatësinë e dëshiruar!

Më shumë: http://aprtirana.al/une-dhuroj/dhuro-nje-peme/

Së bashku për Dajti N’Fest 2017!

sponsorat dajti nfest

Dajti N’Fest nuk do të ishte i mundur pa bashkëpunëtorët tanë! Falenderojmë AKZM dhe EDS Foundation për bashkëpunimin e shkëlqyer.

Falenderojmë “Natyra 2000” projekt i BE, UNDP Albania, REC, ESPRIT për mbështetjen, Dajti Expres që me bujari ndihmon çdo aktivitet në Malin e Dajtit, Bashkia Mirditë që nxorri nga sepeti i gjysheve Doket dhe Zakonet, Ritet dhe Ritmet, si dhe Agjensinë NBS.

Të pandarë ne çdo aktivitet outdoor Bike Club Tirana, Albanian Motocycling Federation, Federata Shqiptare e Çiklizmit, Rally Albania, Federata Shqiptare e Aeronautikës, Pilot.Al, SteelWings Albania, Gear Bike Albania dhe Travel to Discover Tirana – Faleminderit – si dhe mbështetësit me çmime e dhurata për tre garat e festës.

Për këndin e shijimit e gatimit falenderojmë RTSH (Restorantet Turistike Shqipëtare).
Falenderojmë Qendrën Vullnetare për Emergjencat Civile që na ndjekin e mbrojnë hap pas hapi.
Faleminderit SCAN TV për mbulimin mediatik dhe Redbull, energjik e të papërtuar ngaherë.
Dhe këdo që si Crossfit Stamina me përkushtim e pjesëmarrje dha një dorë në ngritjen e këtij mega eventi – më i bukuri log malor organizuar ndonjëherë në Dajt!

Shihemi sërish në aktivitete të tjera!

#DajtiNFest #TiranaImeOutdoor #EDS #UNDPAlbania #REC #AKZM#DAJTIEkspres

Panorama Online – Dita Ndërkombëtare e Maleve, Bashkia e Tiranës organizon “Dajti N’Fest” për promovimin e turizmit malor dhe produkteve vendase.

postim

Të apasionuarit pas sportit ekstrem të hedhjes me parashutë nuk ka nevojë të udhëtojnë deri në Llogara për të ushtruar pasionin e tyre.

Tashmë, edhe Tirana ka një pistë të vetën të hedhjes me parashutë në malin e Dajtit, nga ku mund të fluturojnë të gjithë parashutistët profesionistë apo edhe ata që kërkojnë të provojnë adrenalinën që të jep ky lloj sporti.

Në Ditën Ndërkombëtare të Maleve, Bashkia e Tiranës dhe Agjencia e Parqeve dhe Rekreacionit, organizuan për dy ditë me radhë “Dajti n’Fest”, një organizim i kthyer në traditë për promovimin e turizmit dhe produkteve e zejeve të zonës, ku u përurua edhe pista e hedhjes me parashutë në malin e Dajtit…

Për më shumë vizito: Panorama Online

IN TV – Dajti N’Fest, një pistë dedikuar hedhjes me parashutë!

Të apasionuarit pas sportit ekstrem të hedhjes me parashutë nuk ka nevojë të udhëtojnë deri në Llogara për të ushtruar pasionin e tyre.

Tashmë, edhe Tirana ka një pistë të vetën të hedhjes me parashutë në malin e Dajtit, nga ku mund të fluturojnë të gjithë parashutistët profesionistë apo edhe ata që kërkojnë të provojnë adrenalinën që të jep ky lloj sporti.

Në Ditën Ndërkombëtare të Maleve, Bashkia e Tiranës dhe Agjencia e Parqeve dhe Rekreacionit, organizuan për dy ditë me radhë “Dajti n’Fest”, një organizim i kthyer në traditë për promovimin e turizmit dhe produkteve e zejeve të zonës, ku u përurua edhe pista e hedhjes me parashutë në malin e Dajtit.

Pjesë e aktiviteteve u bë edhe kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, si dhe shumë qytetarë të Tiranës që kishin zgjedhur që ditën e sotme ta kalonin në

“Dajti n’Fest”. Kryebashkiaku Veliaj u shpreh i kënaqur që më në fund edhe Tirana ka pistën e saj të hedhjes me parashutë. “Më vjen shumë mirë që e mbajtëm fjalën, edhe e di që kemi shumë punë për të bërë. Ky është vetëm fillimi. Sapo kemi markuar territorin për ta kthyer pastaj në një pistë profesioniste që mund të akomodojë dhe dhjetëra sportistë njëkohësisht, megjithatë fillimi i mbarë është gjysma e punës”, tha Veliaj.

Ai theksoi….

Për më shumë vizitoni: IN TV

 

Scan Tv – Dajti N’Fest 2017 – Të apasionuarit e sporteve outdoor gjallërojnë “Dajtin”

Dajti n’Fest është kthyer tashmë në një traditë e cila mbledh bashkë qytetarë nga e gjithë Shqipëria që janë të apasionuar pas sporteve outdoor dhe natyrës.

Më qindra qytetarë kanë shijuar dëborën e parë e cila dukej si një bekim me bardhësinë e saj për Dajti n’Fest 2017.

Kjo festë është si një Jehonë që i bëhet ditës së maleve.  Që nga fillimet e saj kjo festë gjithnjë e më shumë po i mbledh qytetarët në Dajt për të kaluar një fundjavë ndryshme mes aktiviteteve të ndryshme festive.

Renis Tërshana është ndalur në rëndësinë që kanë organizime të tilla për të zhvilluar vendin .

“E gjithë shoqëria jonë ndan sa më shumë festa dhe ne me sportet që ushtrojmë siç janë fluturimet e lira, garat me motorr, garat me biçikleta dhe gjithë pjesëmarrësit e tjerë këtu ne përpiqemi të festojmë dhe të krijojmë një ambient festiv që të çlirojmë energjinë pozitive që shoqëria jonë ka më shumë nevojë. Unë jam në një moment shumë emocionues pasi ëndrrat e shumë sportistëve të outdoor-it po bëhen realitet dhe kur janë kushtet e duhura që secili të japi maksimumin e tij dhe të jenë shembuj pozitiv për shoqërinë shqiptare dhe zhvillimin e vendit”, tha Tërshana.

Kryetari i Bashkisë së Tiranës i kërkojë nga të gjithë qytetarët që t’u bashkohen eventeve të tilla të cilat nuk ndikojnë vetëm në argëtimin e tyre por nxisin edhe  zhvillimin ekonomik të vendit.

“Aeronautika shqiptare, Renisi, Alketi, Artjopni, të gjithë shokët, gjithë miqtë që të gjithë me shumë pasion në njëfarë mënyrë kanë ngulur një pineskë për të na inkurajuar që të mbështesnim pistën, të mbështesnim ditët e festimit të malit, që ta kthenim  Dajtin në festë dhe traditë dhe prej disa vitesh është kthyer në traditë, meritojnë gjithë respektin tonë”, shprehet Veliaj.

Për Ministrin e Turizmit Blendi Klosi mbjellja e mbi  20 milionë pemëve do të bëhet një realitet me qytetarë që e duan natyrën.

“Ne do të vazhdojmë aksionin tonë të mbjelljes së 20 milionë e 200 mijë pemëve dhe Erioni, kryetari i Bashkisë është një nga mbështetësit kryesorë të kësaj nisme. Do të duhet që çdo ditë ne të mbjellim një fidan, të mbjellim një pemë, do të duhet të krijojmë dashurinë për natyrën, dashurinë për Shqipërinë, dashurinë për familjen tonë”, shprehet Klosi. 

Në aktivitetin Dajti n’Fest 2017 i cili u zhvillua gjatë datës 9-10 dhjetor u zhvilluan një sërë aktivitetesh sportive dhe kulturore.

Në aktivitetet sportive mund të përmendim : Gara profesioniste me Mountain Bike “Downhill” dhe motoçikleta, “Enduro-Dual Track” etj.

Artistët e zonave të ndryshme të Shqipërisë të veshur me veshjet tradicionale kanë interpretuar këngë e valle të ndryshme të cilat ndezën atmosferën në malin e Dajtit.

Dajti N’Fest 2017 – Jehonë Ditës së Maleve!

Bashkia e Tiranës në bashkëpunim me EDS Foundation, AKZM dhe UNDP bashkojnë ide, për t’i dhënë Jehonë Ditës së Maleve – Dajti N’Fest 2017.

Aktiviteti fillon në mëngjesin e datës 9 Dhjetor e vazhdon deri të Dielën, 10 Dhjetor.

Dajti N’Fest – Dita I (9 Dhjetor)

Gara profesionste me Mountain Bike “Downhill” dhe motoçikleta, “Enduro-Dual Track”. DJ, festë kampionësh të sporteve outdoor. Qindra të apasionuar të aventurës mbushin me adrenalinë Dajtin!

Dajti N’Fest – Day II (10 Dhjetor)

Në datën 10 Dhjetor sjellim një sërë aktivitetesh kulturore me veshje tradicionale të qëndisura me mjeshtëri nga duarartët e zonave të ndryshme, muzikë e valle tipike të trojeve të Shqipërisë sonë, si dhe mësime gatimi me zairetë e mrekullueshme të malit e dimrit.

Shëtisim e sodisim:
– Logun e këngës (këngë, valle, muzikë etj).
– Logun e gatimeve tradicionale (kaçamak, buka e borës, bylmet n’dybek, hirra e tamlit, mishi i rregjun, rakia e mjaltit).
– Logun me Erna & Erza (bimë medicinale, vajra, çajra, aroma).
– Logun e zejeve (avlemend, artizanat, mulli guri).
– Logun Doke dhe Zakone (Marrja e Nuses, Kanga e Krushqve, Oda grave, Oda e Trimave).
– Grigja e dhenve.

Gjithashtu, në datë 10 Dhjetor do zhvillohet…

Për artikullin e plotë vizitoni: http://27.al/dajti-nfest-jehone-dites-se-maleve-film/

SCAN.TV – “Dajti N’Fest 2017”! Jehonë ditës së maleve! – Starton dita e parë

Ka startuar sot dita e parë e “Dajti N’Fest 2017”! Jehonë ditës së maleve! Gjatë kësaj dite u zhvilluan gara profesioniste me  motoçikleta. Qindra të apasionuar të aventurës u bënë pjesë e këtyre garave të sporteve outdoor.

Ndërsa nesër, me datë 10 Dhjetor pritet të zhvillohen një sërë aktivitetesh kulturore me veshje popullore, muzikë e valle tradicionale shqiptare, si dhe mësime gatimi me zairetë e malit e dimrit.

Gjithashtu, nesër do të zhvillohet edhe inaugurimi i pistës së Paragliding, fluturime me balonë dhe hiking, ku të apasionuarit do të shoqërohen nga profesionistë nëpërmjet aplikacionit TIO.

“Dajti N’Fest 2017”! Jehonë ditës së maleve! Erdhi si një iniciativë e Agjencisë së Parqeve dhe Rekreacionit –Bashkia Tiranë në bashkëpunim me Agjencinë Kombëtare të Zonave të Mbrojtura dhe EDS Foundation.

Super event këtë fundjavë – Dajti N’Fest 2017 – Jehonë Ditës së Maleve

APR – Bashkia Tiranë, EDS Foundation, AKZM dhe UNDP bashkojnë ide, forca e partnerë për t’i dhënë Jehonë Ditës së Maleve – Dajti N’Fest 2017. Prej orës 8 të mëngjesit e deri në perëndim, ngrohim atmosferën e ftohtë të Dajtit me mënyra jetese që i binden natyrës, i përulen lartësive, festojmë malin!

DAJTI N’FEST 2017 – JEHONË DITËS NDËRKOMBËTARE TË MALEVE – Logu i malësisë!

Nëse kërkoni të largoheni nga jeta e përditshme e qytetit për të kaluar disa orë të paharrueshme mes natyrës së virgjër malore, ku njeriu veç i ka shtuar mrekullisë së saj, mrekullitë e duarve të tij.
Nëse dëshironi të njihni kultura e tradita të paprekura, nëse doni të shijoni gatime karakteristike me produkte të mrekullueshme lokale, ejani në Dajt, pasi mali është natyrisht vendi ideal ku do të ndjeni vlerat e vërteta të dialogut shumëshekullor të njeriut me natyrën.

Në datën 09.12 sjellim një sërë aktivitetesh kulturore me veshje tradicionale të qëndisura me mjeshtëri nga duarartët e zonave të ndryshme, muzikë e valle tipike të trojeve të Shqipërisë sonë, si dhe mësime gatimi me zairetë e mrekullueshme të malit e dimrit.

Ritet e virgjëra:

– Logu i aktiviteteve artistike e rekreative (këngë, valle, muzikë, lodrim e argëtime)
– Logu i gatimeve tradicionale (kacamak, bulmetet, rakia, vera e ngrohtë, gështenja etj) dhe (fakultative) Logu i zejtarisë (kjo lidhet shumë me motin e angazhimet)

Ritet, Ritmet e Muzika pasurohen me sporte e energji e aventurë si: Mountain Bike (gara me biçikleta nga BCT) dhe aktivitete të tjera me biçikleta standart ose sportive rrugore, etj. Inagurimi i pistës së Paragliding. Hiiking në shtigjet e virgjëra të Dajtit ku profesionistë do të shoqërojnë të apasionuarit e ecjes në natyrë me anë të aplikacionit TIO. Shumë sporte e pasione i bashkohen atmosferës.

Për regjistrime në gara vizitoni:
“Enduro-Dual Track” : https://www.amf.al/copy-of-enduro-gara-1
“Downhill” : http://aprtirana.al/event/downhill-gara-iv-dhe-v/?instance_id=914
“Ndërgjegjësojmë për Malet” : http://aprtirana.al/gare-ciklizmi-ndergjegjesimi-per-malet

Dajti N’Fest po vjen!

#APRTirana #EDSFoundation #AKZM #UNDP #Natyrë #DajtiNFest #Sporte#Gara #Hiking #TiranaImeOutdoor #TiranaImeOutdoor #Fun #Aventure#Ambientalizëm